VÝROČNÍ ZPRÁVA 2018
Fakturační údaje
Valašské kumštování z.s.
Koželužská 690
Valašské Klobouky
76601
IČO: 22737421
Číslo účtu: 5546320359/0800
Předseda spolku:
Mgr. Jiří Ročák
Pod Hájem 668
Valašské Klobouky
76601
Tel.: 736166615
jirirocak@centrum.cz
Informace pro trhovce na lidovém jarmárku
Poplatek za prodejní stánek:
Prvovýrobci 100,- Kč za den
Prodej nealkoholických nápojů 500,- Kč za den
Stánek s jídlem a občerstvením 2000, - Kč za den, jeden subjekt za dva dny 3000,- Kč
Předvádění lidových řemesel s prodejem - poplatek za stánek se neúčtuje
OCENĚNÍ – CENA MĚSTA
V sobotu 19. 1. 2019 spolek Valašské kumštování obdržel v rámci Plesu města Valašské Klobouky významné ocenění – Cenu města za dlouholetý přínos v oblasti kultury a rozvoje lidových tradic.
Poděkování patří všem organizátorům Valašského kumštování během 20 let jeho trvání.
Organizátoři a příznivci Valašského kumštování
VÝROČNÍ ZPRÁVA 2022
SPOLEK VALAŠSKÉ KUMŠTOVANÍ, z.s.
SPOLEK VALAŠSKÉ KUMŠTOVANÍ, z.s.
Úvodní slovo:
Po roční pauze zapříčiněné pandemií COViD se akce Valašské kumštování opět vrátila do kalendáře kulturních akcí v našem městě. Nebylo to pro nás jednoduché období. Na začátku roku, kdy většinou intenzivní práce na organizaci akce začíná, nebylo totiž stále jasné, zda se 21. ročník uskuteční či nikoliv. Tou dobou stále probíhal lockdown a veškeré kulturní akce byly rušeny.
Nakonec jsme se rozhodli termín o dva měsíce posunout do letních prázdnin a i díky tomu jsme získali čas a jistotu, že se v roce 2021 naše kulturní akce bude moc uskutečnit. A povedlo se. Na valašskokloboucké náměstí si opět našlo cestu spoustu návštěvníků a není potřeba říkat, že po tak dlouhé pauze jsme si to všichni náležitě užili. Program nebyl sice tak bohatý jako předchozí ročníky, ale na nový začátek to vůbec nebylo špatné.
Nezbývá si přát, aby dalším ročníků už nic nebránilo v cestě, a všichni jsme si těch pár dní v roce s Kumštováním pořádně užili. My organizátoři pro to uděláme maximum.
Nakonec jsme se rozhodli termín o dva měsíce posunout do letních prázdnin a i díky tomu jsme získali čas a jistotu, že se v roce 2021 naše kulturní akce bude moc uskutečnit. A povedlo se. Na valašskokloboucké náměstí si opět našlo cestu spoustu návštěvníků a není potřeba říkat, že po tak dlouhé pauze jsme si to všichni náležitě užili. Program nebyl sice tak bohatý jako předchozí ročníky, ale na nový začátek to vůbec nebylo špatné.
Nezbývá si přát, aby dalším ročníků už nic nebránilo v cestě, a všichni jsme si těch pár dní v roce s Kumštováním pořádně užili. My organizátoři pro to uděláme maximum.
Spolek Valašské kumštování vznikl oficiálně 5. května 2008 registrací na Ministerstvu kultury České republiky a schválením stanov. Ustanovující schůze proběhla 12. května 2008 a spolek zahájil svou činnost přihlášením 6 členů. Organizační strukturu tvoří členská schůze jako nejvyšší orgán spolku. Předseda a místopředseda tvoří statutární orgán spolku. K prosinci 2021 měl spolek 16 členů.
Činnost spolku v roce 2021:
Administrativní činnost:
Dne 23. dubna 2021 proběhla Valná hromada. Zároveň byla přednesena výroční i finanční zpráva za rok 2020. Od všech členů byly vybrány členské příspěvky, které činí 100 Kč za rok na osobu. Do organizačního výboru přibyl také nový člen Karel Illek. Během roku 2021 proběhlo i dalších 12 průběžných členských schůzí.
Akce:
Po dvou letech se opět na dolní náměstí ve Valašských Kloboukách vrátila kultura. Ve středu 25. srpna 2022 přijeli první řezbáři, malíři a keramici a začali pomalu pracovat na svých dílech. Doprovodný kulturní program byl zahájen ve čtvrtek vernisáží ke společné výstavě spřátelených umělců z děčínského sdružení Z TOHO ledu ven. V pátek se už veškerý program koncentroval na dolní náměstí. Postavené podium nejprve posloužilo folklóru, kdy vystoupila cimbálová muzika Malý klobučánek s folklórním souborem Klobučánek. Poté následoval folkrockový Karel Růžička s kapelou následovaný mladou rockovou kapelou Horizont z Luhačovic a nestárnoucími hardrockovými Hard Rain. Hlavním pátečním tahákem bylo vystoupení romských kytaristů Trio Romano, kteří rozpohybovali nevlídným počasím promrzlé obecenstvo. Večer pak zakončila rytmická zábavová kapela Headmaster.
Sobotní dopoledne patřilo duu harmonikářů ve složení Ivo a David Dorňákovi, kteří nejen návštěvníkům naší akce, ale i turistům účastnícím se Valašského túlání, zpříjemnili předobědový čas. Odpolední program začínal až od půl čtvrté rockovým Janušakem z Horní Lidče. Po nich vystoupili mladí muzikanti nesoucí název Nadstandardní zájmový útvar z Bojkovic a zlínská rocková kapela Kochta band. Hlavním tahákem sobotního hudebního programu byla ale na Valašsku dobře známá skupina Ležérně a vleže. Po nich následovali nestárnoucí muzikanti z hornolidečska pojmenovaní Perpetuum a nejen sobotní večer, ale celý 21. ročník Valašského kumštování, ukončila, skoro již tradičně, domácí rocková kapela Zbořená šopa.
Zhodnocení akce:
21. ročník Valašského kumštování se nerodil lehce. Po roční přestávce zaviněné pandemií koronaviru nebylo na jaře vůbec jasné, za jakých podmínek a zda vůbec se akce uskuteční. Nejasný vývoj protiepidemiologických opatření nás nutil k opatrnosti a obezřetnosti. Když se situace začala během měsíce dubna přece jen trochu uklidňovat, bylo rozhodnuto o tom, že Valašské kumštování se v roce 2021 přece jen uskuteční. Tradiční termín, což je v našem případě předposlední červnový víkend, jsme ale posunuli na konec měsíce srpna, neboť stále nebylo jasné, jak velké omezení co se velkých akcí týče, bude. To se nakonec ukázalo jako dobrý tah, neboť jsme měli nejen větší čas na přípravu, ale nakonec došlo ke zrušení veškerých omezení týkajících se venkovních akcí a tak jsme nemuseli nijak zásadně řešit hygienickou stránku naší akce.
Samotná akce, i díky již jednou zmíněným nejistým opatřením na začátku jara, byla plánována hned od začátku jako velice skromná. Byli jsme si vědomi, že finance získané ze stran sponzorů nebudou tak velké jako v předchozích letech. Jelikož zavření obchodů dopadlo na živnostníky i podnikatele, zrušili jsme oslovování našich malých sponzorů a oslovili pouze ty největší, jejichž byznys nebyl tak narušen. To se promítlo i do programu akce, kdy většina kapel byla nízkonákladových z našeho okolí. Namátkou například Janušak a Perpetuum z Horní Lidče, Horizont z Luhačovic, Hard Rain ze Střelné, Headmaster a Zbořená šopa z Valašských Klobouk, atd. Vyjímku snad jen představovalo Trio Romano z Prahy. Kvalitu akce to ale nepoškodilo, naopak, na náměstí se sešlo opět velké množství návštěvníků, kteří si rádi poslechli i mnohdy známé hudební tváře z našeho okolí.
Mezi další ,,úsporná,, opatření bylo zrušení středečního programu. Valašské kumštování v minulých letech začínalo vždy středečním koncertem zahraničního interpreta v areálu VPC, tentokrát se ale hudební program omezil pouze na pátek a sobotu. Vzhledem k tomu, že středeční zahájení v areálu VPC mělo vždy pozitivní odezvu i slušnou návštěvnost, chceme do dalších ročníků hudební středu opět zařadit. Také se neuskutečnily tradiční soutěže Sochy a obrazy do města. Přítomní řezbáři, malíři a keramici tak tvořili a vystavovali svá díla ve volném stylu. Soutěže chceme ale také co nejdříve do programu opět zařadit, neboť se jedná o velmi zajímavou část akce, které vždy více návštěvníky zacílí k návštěvě řemeslníků, neboť sami rozhodují o tom, která socha a obraz bude následně vykoupena do majetku města. Město Valašské Klobouky má také zájem o pokračování těchto soutěží, do rozpočtu města na rok 2022 byla částka na odkup děl zahrnuta. Mezi další opatření je dobré zmínit i nepoužívání vratných kelímků, kterým se v předchozích letech dostalo velmi pozitivního ohlasu. Vzhledem k nastalé situaci bylo od jejich užívání v roce 2021 upuštěno a používali se tak pouze jednorázové, ale od roku 2022 chceme zase jít v čele a vratné kelímky používat. Valašské kumštování bylo ve městě první velkou akcí, kde se začaly používat a v tomto trendu chceme pokračovat. Neuskutečnilo se ani Malé dětské kumštování, jehož program čekají do budoucna určitě změny.
Zajímavým zpestřením naší akce byla spolupráce se spolkem Lačnovjané. Díky tomu v sobotu dopoledne startovala jejich turistická akce Valašské túlání u nás na dolním náměstí. Velké množství turistů, nejen z našich končin, ale celé republiky, se tak seznámilo za zpěvu harmonikářů Iva a Davida Dorňákových s naší akcí a spoustu z nich jsme večer viděli opět u nás při hlavním hudebním programu. Stejně tak si na naši akci našla cestu spousta návštěvníků Otevřených dřevěnic nebo srazu automobilových veteránů na horním náměstí. Všechny tři akce byly zajímavým doplňkem a zpestřením při návštěvě Valašského kumštování.
Samotnou organizaci akce neminuly ani problémy a komplikace. Původně jsme chtěli Valašské kumštování z organizačních důvodů uskutečnit celé v areálu VPC. Necelých čtrnáct dní předem se ale kvůli stížnostem obyvatel přilehlých nemovitostí musela akce spěšně přesunout na dolní náměstí. Nakonec to i díky nasazení organizátorů a velmi dobré spolupráci s městem i jeho organizacemi nebyl zásadní problém a vše proběhlo jako v předchozích letech bez významného problému. Také jsme se museli potýkat s nepříjemnou komplikací v hudebním programu, kdy hlavní sobotní kapela Ciment z Valašského Meziřící vystoupení pár dní předem zrušila a my museli promptně hledat náhradu. Ta se i díky dobrým znalostem hudebních kruhů v okolí podařila najít vcelku rychle.
Samotnou organizaci akce neminuly ani problémy a komplikace. Původně jsme chtěli Valašské kumštování z organizačních důvodů uskutečnit celé v areálu VPC. Necelých čtrnáct dní předem se ale kvůli stížnostem obyvatel přilehlých nemovitostí musela akce spěšně přesunout na dolní náměstí. Nakonec to i díky nasazení organizátorů a velmi dobré spolupráci s městem i jeho organizacemi nebyl zásadní problém a vše proběhlo jako v předchozích letech bez významného problému. Také jsme se museli potýkat s nepříjemnou komplikací v hudebním programu, kdy hlavní sobotní kapela Ciment z Valašského Meziřící vystoupení pár dní předem zrušila a my museli promptně hledat náhradu. Ta se i díky dobrým znalostem hudebních kruhů v okolí podařila najít vcelku rychle.
Závěrem, 21. ročník se nerodil lehce. Samotnou akci se ale podařilo uspořádat bez významnějších problémů a spokojené tváře návštěvníků to potvrdili. Nám organizátorům to sice vzalo pár měsíců života, ale nakonec jsme s dobrým pocitem odcházeli i my. A to je to nejdůležitější.
Zajímavosti:.
· Nejvyšší denní teplota byla v pátek 15° C a v sobotu 17° C. Oproti předchozímu ročníku se ochladilo průměrně o 10° C v oba dva dny. Jednalo se o nejchladnější ročník od roku 2013, od kdy se statistika vede (spolu s rokem 2018)
· Byly vyměněny mince v celkové hodnotě 70.000 Kč. Nejvíce kusů bylo padesátikorun – 800, poté dvacetikorun – 750, následovaly desetikoruny a pětikoruny – 4O0. Počet mincí byl dostatečný (i díky nepoužívání vratných kelímků)
· V pořadatelském stánku bylo vytočeno 17 sudů piva, z toho 10 kusů 10° Smíchovské desítky a 7 kusů 12° Mustangu. Oproti minulému ročníku to byl pokles o 23 sudů (58%). Stejný pokles zaznamenala jak Smíchovská desítka tak 12° Mustang (60% a 53%). Vypito tak bylo nejmíň sudů piva od začátku provozování stánku s občerstvením (pro srovnání, druhý nejslabší ročník 2018 – 22 sudů piva)
· Bylo vypito 18 litrů alkoholického destilátu Jägermeister, což je stejný počet jako v roce 2019 (11 litrů v roce 2018 a 3 litry v roce 2017). Katastrofický rok ovšem zažil Rum Božkov, kterého se vypilo pouze 6 litrů, což je 100 % pokles oproti roku 2019 (12 litrů). Naopak renesanci prožil Captain Morgan se 150 % nárůstem (5 litrů oproti 2 litrům v roce 2019).
Poděkování:
Valašské kumštování je velkou akcí, při které se Valašské Klobouky stávají na pár dní centrem umění a lidového kumštu. Tímto bychom chtěli poděkovat všem sponzorům a lidem, kteří nás podporují. Největší díky patří zvláště Městu Valašské Klobouky v zastoupení starostky města Elišky Olšákové, místostarosty města Karla Ptáčka a finančnímu příspěvku z Programu Spolupráce. Dále Zlínskému kraji za finanční podporu Z fondu Zlínského kraje – sekce kultura, Jaroslavu Balouškovi a zaměstnancům Kulturního domu Klobučan, Romanu Petrůjovi a zaměstnancům Valašskoklobouckých služeb, zaměstnancům Městského úřadu Valašské Klobouky a také mnoha firmám a jednotlivcům.
Dále velké poděkování patří celému pořadatelskému týmu a všem, kteří nám pomáhali. Jmenovitě: Michal Floreš, Zdeněk Matyáš, Vlaďka a Miroslav Bistří, Jan a Barbora Mišovi, Tomáš a Jana Hujíčkovi, David Figar, Zuzana Malíčková, Tomáš Kačor, Karel IIlek, Martin Bělaška, Jakub Bělaška, Veronika Bílková, Františka Pulcová, Jan Bílek, Kateřina Niko, Martina Lacigová, Eliška a Mirek Pinďákovi, Janě Macháčové a spoustě jiných dobrých lidí, kteří přiložili ruku k dílu. Zvláštní uznání a patří předsedovi organizačního výboru Jiřímu Ročákovi.
Plány do roku 2022:
Naším cílem je se vrátit do zaběhlých kolejí, které naši akci vedou dopředu. Pro rok 2022 se opět počítá nejen s termínem předposledního víkendu v měsíci červnu, ale i s návratem soutěží Sochy a obrazy do města, středečním koncertem ve VPC nebo třeba větším počtem vernisáží a výstav. Už teď můžeme říci, že hudební program bude opět bohatý a zajímavý. Stejně tak doprovodný program, který k Valašskému kumštování neodmyslitelně patří. Věříme, že si cestu na dolní náměstí najde opět velký počet návštěvníků, kteří odsud budou odcházet více než spokojeni.
Valašské kumštování je velkou reklamou nejen pro město Valašské Klobouky, ale i celý mikroregion Valašské Klobucko.
Zpracoval: Josef Bělaška Ve Valašských Kloboukách 22. dubna 2022
ČTVRTEK 26. srpen 2022
20:00 Vernisáž výstavy – STO Z ledu ven – výstava děl (sál VPC)
PÁTEK 27. srpen 2022
09:00 - 19:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
10:00 - 12:00 CM MALÝ KLOBUČÁNEK (Folklór)
14:00 - 16:00 CM KLOBUČÁNEK A FS KLOBUČÁNEK (Folklór)
17:30 - 18:30 KAREL RŮŽIČKA BAND (Folk rock), Štítná nad Vláří
18:30 - 20:00 HORIZONT (Hard rock), Luhačovice
20:00 - 21:30 HARD RAIN (Heavy - hard rock), Střelná
21:30 - 23:30 TRIO ROMANO (Acoustic - ethno), Praha
23:30 - 01:00 HEADMASTER (Rock metal)
SOBOTA 28. srpen 2022
09:00 - 18:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
10:00 - 12:00 IVO A DAVID DORŇÁKOVI (harmonikáři)
15:30 - 17:00 JANUŠAK (Rock), Horní Lideč
17:00 - 18:30 NADSTANDARDNÍ ZÁJMOVÝ ÚTVAR (Art rock), Bojkovice
18:30 - 20:00 KOCHTA BAND (Rock), Zlín
20:00 - 21:30 LEŽÉRNĚ A VLEŽE (R&B soul), Valašské Meziříčí
21:30 - 23:30 PERPETUUM (rock), Horní Lideč
23:30 - 01:00 ZBOŘENÁ ŠOPA (Underground rock)
VÝROČNÍ ZPRÁVA 2019
SPOLEK VALAŠSKÉ KUMŠTOVANÍ, z.s.
SPOLEK VALAŠSKÉ KUMŠTOVANÍ, z.s.
Úvodní slovo:
Rok 2019 byl pro Valašské Kumštování rokem slavnostním. Naše akce dosáhla krásného kulatého jubilea 20 ročníků. Byly to mnohdy bouřlivé roky, které stejně jako u lidí k dětství a dospívání neodmyslitelně patří. Z počátku skromná akce, která každým ročníkem rostla a získávala si zvuk nejen v našem městě, ale i okolí. Nyní je to hlavní dospívání za námi a jsme moc rádi, že naše akce si našla trvalé místo v kulturním kalendáři našeho města. Stejně i jako předchozí roky řadíme 20. ročník mezi povedený. Podařilo se nám na valašskokloboucké náměstí opět přitáhnout velké množství návštěvníků. Velký dík na tom mají nejen pořadatelé, ale zvláště vystupující umělci z řad hudebníků, řezbářů, malířů a jiných výtvarníků. Bohužel již nyní víme, že 21. ročník se v roce 2020 neuskuteční. Celosvětová pandemie COVID 19 zhatila naše plány a tak si nezbývá přát, ať se všechno zvládne a další ročník se již v roce 2021 uskuteční. Uděláme pro to maximum.
Základní údaje o spolku Valašské Kumštování:
Spolek Valašské kumštování vznikl oficiálně 5. května 2008 registrací na Ministerstvu kultury České republiky a schválením stanov. Ustanovující schůze proběhla 12. května 2008 a spolek zahájil svou činnost přihlášením 6 členů. Organizační strukturu tvoří členská schůze jako nejvyšší orgán spolku. Předseda a místopředseda tvoří statutární orgán spolku. K prosinci 2019 měl spolek 16 členů.
Název: Valašské Kumštování Forma: Zapsaný spolek Spisová značka: L 13197 vedená u Krajského soudu v Brně
Sídlo: Koželužská 690, Valašské Klobouky, 766 01 IČ: 22737421 Email: valasskekumstovani@email.cz
Web: www.kumstovani.cz
Základními cíli spolku jsou:
· Organizace akce Valašské kumštování
· Podpora místních řezbářů, malířů, sochařů, keramiků a jiných umělců
· Prezentace prvovýrobců a jejich výrobků
· Příprava výstav a vernisáží místních umělců
· Vytvoření výtvarných dílen pro děti i dospělé
· Propagace města Valašské Klobouky a také celého regionu Jižní Valašsko, nyní i mikroregionu Valašské Klobucko
· Spolupráce s městem Valašské Klobouky při soutěžích Sochy do města a Obrazy do města
Činnost spolku v roce 2018:
Administrativní činnost: Dne 25. května 2019 proběhla Valná hromada. Zároveň byla přednesena výroční i finanční zpráva za rok 2018. Od všech členů byly vybrány členské příspěvky, které činí 100 Kč za rok na osobu. Do organizačního výboru přibyl také nový člen Martin Bělaška. Během roku 2019 proběhlo i dalších 10 průběžných členských schůzí
Akce: V červenci roku 1999 se uskutečnilo historicky první Valašské kumštování. Tehdy se od pátku 9. července do neděle 11. července sjelo do Valašských Klobouk několik řezbářů, malířů a jiných výtvarníků, kteří v našem městě poprvé tvořili a vystavovali svá díla pro potěšení návštěvníků kumštování. Vše se odehrálo v okolí městského muzea. Od té doby uběhlo 20 let. Z původně třídenní akce konané v okolí autobusové zastávky se stala čtyřdenní přehlídka lidové zručnosti, umění a dobré muziky, na kterou si každý rok najde cestu mnoho návštěvníků nejen z okolí našeho města, ale i z celé České republiky a ze zahraničí. Nejinak tomu bylo i letošní rok, kdy se ve dnech 19. – 22. června uskutečnil jubilejní 20. ročník
Valašské kumštování bylo již počtvrté zahájeno středečním koncertem ve VPC, kde tentokrát vystoupila temperamentní argentinská zpěvačka a kytaristka Vanesa Harbek. Předkapelou jim bylo uskupení HUP z blízkého Slavičína. Čtvrtek pokračoval výstavami. V zahradě městského úřadu byla zahájena výstava mapující 20 let Valašského kumštování, v městském muzeu společná výstava místních umělců ze spolku Vincúch, děčínského STO Z ledu ven a švédských umělců z města Högenäs. V sále VPC byla zahájena fotografická výstava Bohumila Eichlera z Děčína a v galerii Vincúch spolková výstava děčínského STO Z ledu ven. Pátek i sobota už tradičně patřila dolnímu valašskoklobouckému náměstí. Řezbáři, malíři, keramici a jiní výtvarníci zaplnili plochu náměstí a předváděli návštěvníkům Valašského kumštování svou zručnost. Hudební program byl opět pestrý. Návštěvníci se mohli pobavit u lidového folkloru v podání FS Valášek s CM Kaňúr nebo FS Klobučan a Klobučánek s CM Klobučan nebo při vystoupení místních kapel Chmury, Sombreros, Schelinger revival, Hluchý dovrat, Intolerance, Symbióza, Šamat nebo Zbořená šopa. Jednoznačným hudebním bonbonkem bylo ale hudební vystoupení dvou hlavních hvězd letošního ročníku – Progres 2 a Michala Ambrože s Hudbou Praha.
Proběhly také už dvě tradiční soutěže. V soutěži Sochy do města zvítězil se svojí lavičkou s čertem poprvé Tomáš Naňák z Bylnice, který získal 104 hlasů z celkových 416. Na druhém místě se umístil Michal Masár z Nedašovy Lhoty s 85 hlasy a na třetím místě loňský vítěz Martin Cigánek z Valašských Klobouk s 67 hlasy. V soutěži Obrazy do města zvítězil se svým obrazem na téma Život na dědině Radek Divoš taktéž z Bylnice, který získal 73 hlasů z celkových 270. Na druhém místě se umístila Zuzuna Mitášová z Vizovic s 57 hlasy a na třetím místě se umístila Eva Dudová z Ostravy se 44 hlasy.
STŘEDA 19. červen 2019
10:00 - 18:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
18:30 - 20:00 HUP (rock)
20:00 - 22:00 VANESA HARBEK (Blues rock) – Argentina
ČTVRTEK 20. červen 2019
10:00 - 18:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
18:30 Výstava fotografií – 20 let Valašského kumštování (zahrada MěÚ)
19:30 Vernisáž výstavy – Výtvarný spolek Vincúch, STO Z Ledu ven Děčín a Výtvarníci ze švédského Högenas (Městské Muzeum)
21:00 Vernisáž výstavy – BOHUMIL EICHLER – fotografie (sál VPC)
PÁTEK 21. červen 2019
09:00 - 19:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
09:00 - 11:00 Malé dětské Kumštování (areál VPC) -Valášek a CM Lidčan ,FS Klobučánek a CM Klobučánek, DDM Smolina, MŠ Valašské Klobouky, ZŠ Valašské Klobouky
15:00 - 16:30 Folklórní soubor Valášek a CM Kaňůr (Folklór)
16:30 - 18:00 HLUCHÝ DOVRAT (Folk rock)
18:00 - 18:30 Představení umělců a programu
18:30 - 20:00 SCHELINGER REVIVAL (Rock)
20:00 - 21:30 INTOLERANCE (Rock metal)
21:30 - 23:00 MICHAL AMBROŽ A HUDBA PRAHA (Underground), Praha
23:30 - 01:00 ŠAMAT (Rock)
SOBOTA 22. červen 2019
09:00 - 18:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
14:30 - 16:30 Folklórní soubor Klobučan a Klobučánek s CM Klobučan (Folklór)
16:30 - 18:00 CHMURY (Rock)
18:00 - 19:30 SOMBREROS (Latin rock)
19:30 - 21:00 SYMBIOZA (Blues rock)
21:00 - 22:00 Vyhlášení soutěží, slavnostní setkání k 20. Valašskému kumštování
22:00 - 24:00 PROGRES 2 (Space rock), Brno
24:00 - 01:00 ZBOŘENÁ ŠOPA (Underground)
Zhodnocení akce:
Jubilejní 20. ročník Valašského Kumštování se povedl. Velké úsilí všech pořadatelů o důstojné oslavě přinesl své ovoce ve formě mnoha pochvalných slov, kterých se nám dostalo. Za to jsme nesmírně rádi a je to tou největší odměnou, kterou se nám může dostát. Naším cílem bylo návštěvníkům decentní formou ukázat historii naší akce, což se myslím povedlo. Valašské Kumštování bylo stylově zahájeno venkovní výstavou mapující všechny roky v prostorách zahrady městského úřadu. Ta byla otevřena po celou dobu trvání akce. Návštěvník si tak kdykoliv mohl připomenout předchozí roky včetně fotografií a krátkého popisku. Tím, že se prošly veškeré dochované materiály, jsme získali i my ucelenou a zpracovanou dvacetiletou historii Valašského Kumštování včetně fotek. Krátký průřez historií byl návštěvníkům představen i v sobotu večer před vystoupením kapely Progres 2. Díky videoprojekci bylo možné i promítání fotek. Poté došlo ke krátkému slavnostnímu ceremoniálu, kdy jsme na podiu pozvali všechny významné osobnosti a sponzory, bez kterých by Kumštování nebylo takovou akcí, jakou je dnes. Takové veřejné poděkování jistě potěšilo každého, kdo na podiu vystoupil a díky tomu nám jistě oceněné osobnosti a sponzoři zanechají přízeň i do budoucnosti. Co se týče hudebního doprovodného programu, opět jsme nezapomněli na lidový folklor. Ten k našemu kraji neodmyslitelně patří a malou ochutnávku vždycky rádi do programu zařadíme. Otázkou ovšem je, zda vystoupení tolika folklorních souboru a cimbálových muzik je pro naši akci stále ještě přínosem. Přece jen, četné folklorní vystoupení se spíše hodí na jiný tip akce, nehledě na finanční náročnost (občerstvení). Hudební program byl celkově sestaven s důrazem na osvědčené místní kapely z okolí. Chtěli jsme jim tak vzdát díky za to, že u nás během dvaceti let mnohdy s pravidelností vystupovaly. Ostatně, podpora místních kapel je jedna z těch největších priorit, které co se týče hudebního programu máme. Letos jsme si přichystali i jedno hudební překvapení. Podařilo se nám získat z městského rozpočtu 30 tisíc navíc, které byly použity na zaplacení dvou hlavních kapel místo jedné. V pátek to byl Michal Ambrož s Hudbou Praha a v sobotu Progres 2. Po oba dva večery se klobucké náměstí zcela zaplnilo a hlavně páteční vystoupení Michala Ambrože a Hudby Praha patřilo k tomu nejlepšímu, co za 20 let na Kumštování zaznělo. Potvrdilo se tak pozorování z minulých let, že místní publikum má zájem hlavně o známě a osvědčené české kapely, než ty zahraniční. Proto bychom měli v příštích letech tento zájem obecenstva ctít a zahraniční kapely vybírat pouze jako zpestření, nikoliv jako hlavní atrakci (vyjma osvědčené zahajovací středy ve VPC areálu). Z finančního hlediska jsme za kapely zaplatili po zaokrouhlení 133.000 Kč. Největší částka byla zaplacena za Progres 2 (25.000 Kč), Michala Ambrože s Hudbou Praha (30.000 Kč) a Vanesu Harbek (17.000 Kč), kde ale polovinu uhradilo Klobucké vzdělávací středisko. Dále následovala Intolerance (6.000 Kč), Symbiosa, Schelinger revival a HUP (všichni 5.000 Kč), Hluchý dovrat a Šamat(3.000 Kč), Zbořená šopa Sombreros, Chmury (2.000 Kč). Celkovou částku také povýšily náklady za zvukaře (Petr Svoboda – 16.000 Kč) a poplatek OSA (2.258 Kč).
Co nám přineslo radost, je ale větší zájem o soutěže Sochy do města a Obrazy do města. Rok 2018 byl, co se týče soutěžících umělců kritický. Soutěží se zúčastnilo pouze 14 soutěžících, což bylo nejmíň v novodobé historii. Konkrétně to bylo 6 řezbářů a 8 malířů. V roce 2019 se naštěstí počet účastníků dostal na standardní počty, co se týče předchozích let. Soutěží se zúčastnilo celkem 20 umělců, z toho 12 řezbářů a 8 malířů. Zatímco u malířů je počet soutěžících v podstatě neměnný již několik let, u řezbářů jako královský um naší akce, je počet mnohdy turbulentní. Z tohoto pohledu je počet 12 soutěžích naprosto ideální a bylo by dobré vytvořit takové podmínky, aby řezbáři v takovém počtu i nadále soutěžili. Neboť větší konkurence bude atraktivnější i pro hlasující návštěvníky. To se potvrdilo i v roce 2019. Zatímco rok 2018 přinesl pouze 278 hlasujících do soutěží, což byl druhý nejnižší počet hlasujících v historii, v roce 2019 to bylo již 416 hlasujících, což byl po roku 2015 (549 hlasujících) druhý nejvyšší počet. Na zvýšení počtu hlasujících se pozitivně projevila větší propagace a také posunutí vyhlášení výsledků na pozdější dobu (21 hodin). Díky tomu se hlasování ukončilo až ve 20 hodin, tedy v čas, kdy hlavní program teprve začínal. Oproti předchozímu roku tak návštěvníci mohli hlasovat o dvě hodiny déle (v roce 2018 bylo hlasování ukončeno v 18 hodin). Tento čas by bylo dobré zachovat i do dalších let, neboť vyhlášení výsledků před hlavní kapelou bylo jistě pro účinkující umělce velmi atraktivní a reprezentativní.
Zajímavosti:
· Návštěvníci si ponechali celkem 281 kelímků, které jsme měli půjčené od města Valašské Klobouky. V roce 2018 to bylo 99 vratných kelímků, nárůst oproti předchozímu roku tak byl 181 %. Na doplnění, v roce 2017 to bylo kelímků 65.
· Nejvyšší denní teplota byla v pátek 27° C a v sobotu 24° C. Oproti minulému roku to byl vzestup průměrně o 10° C v oba dva dny
· Byly vyměněny mince v celkové hodnotě 70.000 Kč. Nejvíce kusů bylo padesátikorun – 800, poté dvacetikorun – 750, následovaly desetikoruny a pětikoruny – 4O0. Oproti předchozími roku se tak vyměnilo více padesátikorun místo dvacetikorun
· V pořadatelském stánku bylo vytočeno 40 sudů piva, z toho 25 kusů 10° Smíchovské desítky a 15 kusů 12° Mustangu. Oproti minulému roku to byl vzestup o 18 sudů (81%). Nejvyšší nárust zaznamenala 12° Mustang, jehož spotřeba vzrostla o 200 %.
· Bylo vypito 18 litrů alkoholického destilátu Jägermeister, oproti předchozímu roku se jedná o nárust 63 % (11 litrů v roce 2018 a 3 litry v roce 2017)
· Snědlo se 250 ks párků, oproti roku 2018 to byl nárůst o 66 % (150 ks)
Hospodaření:
Veškeré hospodaření zapsaného spolku Valašské kumštování lze dohledat v peněžním deníku, který je k výroční zprávě přiložen jako příloha Poděkování: Valašské kumštování je velkou akcí, při které se Valašské Klobouky stávají na pár dní centrem umění a lidového kumštu. Tímto bychom chtěli poděkovat všem sponzorům a lidem, kteří nás nejen letos, ale celých 20 let podporují. Největší díky patří zvláště Městu Valašské Klobouky v zastoupení starostky města Elišky Olšákové, místostarosty města Karla Ptáčka a finančnímu příspěvku z Programu Spolupráce. Dále Zlínskému kraji za finanční podporu Z fondu Zlínského kraje – sekce kultura, Jaroslavu Balouškovi a zaměstnancům Kulturního domu Klobučan, Romanu Petrůjovi a zaměstnancům Valašskoklobouckých služeb, zaměstnancům Městského úřadu Valašské Klobouky a také mnoha firmám a jednotlivcům: Kloboucká lesní s.r.o., Compania Plus, s.r.o.,Groz-Beckert Czech s.r.o., Janošík okna-dveře s.r.o., Slavnet Networks s.r.o., Pekařství Střelná s,r.o., Vizet, s.r.o. Belit, spol. s r.o., Silena Valašské Klobouky,s.r.o., Jubeka, spol. s r.o., Eurofire, spol. s r.o., Josef a Tomáš Lysáčkovi, Výroba Tepla s.r.o. Valašské Klobouky, Orto plus s.r.o., Doors CZ s.r.o., Ivan Filák, Restaurace Beseda, Ovoce a zelenina Horáček, , Etron Net – Zbyněk Ritter, Mgr. Marie Trčková – Léčiva, Petr Šmotek - Oční optika, Galanterie- Jana Psotová, Karel Ginter - Elektro, Podlahy Řepa, Jaroslav Nedavaška , Pavel Minařík, Móda Prostějov, Truhlářství Lukáš Čada, Blik elektro, Kavárna Dvojka, JUDr. Petr Hradil, Jana Ročáková, Jaroslav Kubík a fotocestovatel. Za dětské kumštování patří poděkování: FS Klobučan, FS Valášek, MŠ Valašské Klobouky a dětem z DD Smolina.
Dále velké poděkování patří celému pořadatelskému týmu a všem, kteří nám pomáhali.
Jmenovitě: Zdeněk Matyáš, Tomáš Kačor, Michal Floreš, Vlaďka a Miroslav Bistří, Jan a Barbora Mišovi, Tomáš a Lenka Hujíčkovi, David Figar, Zuzana Malíčková, Martin Bělaška, Jakub Bělaška, Veronika Bílková, Tomáš Malíček, Zdeňka Kolaříková, Lenka Snopková, Adam a Hana Svobodovi, Lenka Surovcová, Božena Naňáková a spoustě jiných dobrých lidí, kteří přiložili ruku k dílu.
Zvláštní uznání a patří předsedovi organizačního výboru Jiřímu Ročákovi.
Plány do roku 2020:
Jelikož již došlo ke zrušení Valašského kumštování v tomto roce, naše činnost bude směřovat již k tomu následujícímu. Po mnoha letech namáhavé organizační činnosti je na čase trochu zpomalit a oddechnout si. Ušetřené síly potom hned na podzim vrhnout k přípravě 21. ročníku. Stojí před námi opět náročný cíl, zachovat kvalitu akce a přitáhnout na ni návštěvníky. Nyní je čas vychytat chyby, vymyslet nové nápady a sehnat nové sponzory, neboť finance můžou být v následujících letech problémem. Věřím ale, že i přes problémy dnešních dní se nám všechno podaří a 21. ročník se v roce 2021 na valašskoklobouckém náměstí uskuteční se vší parádou. Následná prezentace je totiž velkou reklamou nejen pro město Valašské Klobouky, ale i celý mikroregion Valašské Klobucko.
Zpracoval: Josef Bělaška Ve Valašských Kloboukách 16. června 2020
SPOLEK VALAŠSKÉ KUMŠTOVÁNÍ
Úvodní slovo:Největším úkolem našeho spolku v roce 2018 bylo opět uspořádání již tradiční akce, kterou Valašské kumštování je. K úspěchu tak velké akce vede ovšem dlouhá cesta. Je to celoroční práce všech členů spolku, kteří obětují svůj čas a úsilí ke kulturnímu obohacení občanů našeho města a okolí. Jsme rádi, že i minulý rok jsme mohli návštěvníkům Valašského kumštování nabídnout bohatý program. Dolní náměstí ve Valašských Kloboukách obsadili řezbáři, malíři, keramici a jiní řemeslníci, kteří s radostí předvedli návštěvníkům své umění. Doprovodný program zahrnoval nejen vernisáže, výstavy a výtvarné dílny, ale i kvalitní hudbu. Za tři dny se na podiu vystřídalo mnoho interpretů nejen z domova, ale i ze zahraničí.
O úspěchu celé akce svědčí nejen velké množství návštěvníků, ale i pochvalných slov. Jsme rádi, že Valašské kumštování získalo zvuk nejen v našem městě, ale i v širém okolí a zahraničí. Tou největší odměnou je pro nás totiž spokojený návštěvník, který se rád do našeho krásného města vrátí.
Základní údaje o spolku Valašské Kumštování:
Spolek Valašské kumštování vznikl oficiálně 5. května 2008 registrací na Ministerstvu kultury České republiky a schválením stanov. Ustanovující schůze proběhla 12. května 2008 a spolek zahájil svou činnost přihlášením 6 členů. Organizační strukturu tvoří členská schůze jako nejvyšší orgán spolku. Předseda a místopředseda tvoří statutární orgán spolku. K prosinci 2018 měl spolek 11 členů.
Název: Valašské Kumštování
Forma: Zapsaný spolek
Spisová značka: L 13197 vedená u Krajského soudu v Brně
Sídlo: Koželužská 690, Valašské Klobouky, 766 01
IČ: 22737421
Email: valasskekumstovani@email.cz
Web: www.kumstovani.cz Účet: 5546320359/0800– Česká spořitelna
Základními cíli spolku jsou:
• Organizace akce Valašské kumštování
• Podpora místních řezbářů, malířů, sochařů, keramiků a jiných umělců
• Prezentace prvovýrobců a jejich výrobků
• Příprava výstav a vernisáží místních umělců
• Vytvoření výtvarných dílen pro děti i dospělé
• Propagace města Valašské Klobouky a také celého regionu Jižní Valašsko, nyní i mikroregionu Valašské Klobucko
• Spolupráce s městem Valašské Klobouky při soutěžích Sochy do města a Obrazy do města
Činnost spolku v roce 2018:
Administrativní činnost:
V roce 2018 proběhla na jaře i valná hromada. Byly schváleny nové stanovy, proběhla volba výboru spolku, hospodáře i revizora. Byla přednesena výroční i finanční zpráva za rok 2017. Schválil se také členský příspěvek (100 Kč/ rok/ člen spolku). Důležitým administrativní úkonem byla taktéž změna sídla spolku. Změna ovšem ještě nebyla administrativně dokončena. Byl přednesen a poté odsouhlasen plán činnosti na rok 2018. Během roku 2018 proběhlo i dalších 12 průběžných členských schůzí.
Akce:
Předposlední týden v měsíci červnu patřilo dolní náměstí ve Valašských Kloboukách umění. Uskutečnil se již 19. ročník tradiční akce s názvem Valašské Kumštování. I přes nepříznivé počasí si zde našlo cestu velké množství návštěvníků, kteří mohli sledovat zručné ruce místních i přespolních řezbářů, malířů, keramiků a jiných umělců. K vidění byli i dvě výstavy, konkrétně výběr fotografií od umělců z děčínského sdružení STO Z LEDU VEN v galerii Vincúch a děčínského fotografa Bohumila Eichlera v sále valašskoklobouckého podnikatelského centra (VPC). Na své si přišly i děti. Jednak pro ně bylo připraveno páteční Malé dětské kumštování a taktéž mohly v průběhu pátku a soboty navštívit výtvarné dílny
přímo na náměstí. K Valašskému kumštování patří i dobrá muzika a loni tomu nebylo jinak. Ve středu zahájil v areálu VPC 19. ročník Valašského kumštování nadějný britský blues – rockový kytarista Krissy Matthews se svojí kapelou. Předskokanem mu byli metolový Donor. O úspěchu středečního zahájení Valašského kumštování zahraniční kapelou svědčí nejen skvělá návštěvnost, ale zvláště výborná atmosféra, která v areálu VPC panovala. Jen upozorňujeme, že to bylo již potřetí, kdy jsme se rozhodli tuto akci zahájit středečním koncertem. V průběhu pátku a soboty již na hlavním podiu vystoupila pestrá paleta hudebníků nejen z Česka, ale i Slovenska. Páteční hudební program zahájilo folkrockové Jablko noci, poté místní mladá kapela Humor. Po tradičním představení všech účinkujících řezbářů a malířů přišli na řadu Votchi a po nich temperamentní slovenský folklór v podání uskupení Družba z Trenčína. Večer uzavřel rockový Koridor a Eoghan O´Reilly z Irska. Sobotní hudební program načali Over Point a Chaotic age, po nich přišel na scénu Zlínu dobře známý blues – rockový Blue station. Po vyhlášení soutěží Sochy a Obrazy do města na podiu zahrály dvě největší hvězdy minulého ročníku. Nejprve vystoupil americký blues –rockový zpěvák a kytarista Fernando Saunders a poté Tony Ducháček se svojí Garage. Povedený večer ukončil sólový kytarista Gwyn Ashton z Velké Británie.
Proběhly taktéž dvě soutěže, které pořádá zapsaný spolek Valašské kumštování spolu s městem Valašské Klobouky. O vítězích rozhodli svými hlasy sami návštěvníci. V 7. ročníku soutěže Sochy do města zvítězil se svojí dřevěnou sochou s názvem ,,Hraběnka´´ Martin Cigánek z Valašských Klobouk. Jeho socha byla v průběhu akce Setkání muzikantů v Bílých Karpatech umístěna na náměstí a přiřadila se tak k předchozím osmi sochám, které naše krásné náměstí již zdobí. Martin Cigánek zvítězil poměrně jasně. Získal 155 hlasů z celkových 278. Druhé místo obsadil Jaromír Šimák z Újezda s 53 hlasy a pomyslnou bronzovou příčku obsadil Zdeněk Matyáš s 37 hlasy. O poznání dramatičtější byla soutěž Obrazy do města. Ve 4. ročníku této soutěže zvítězila se svým obrazem s názvem „Muži, poď už za mňú dom“ Zuzana Mitášová z Vizovic. Získala 44 hlasů ze 160 možných. Její obraz byl vyvěšen v kanceláři starostky města Valašské Klobouky. Na druhém místě skončil o pouhý jeden hlas Radek Divoš z Brumova – Bylnice, který získal pouze 43 hlasů. Na třetím místě se umístil František Paluška ze slovenské Tlmače s 23 hlasy.
STŘEDA 20. červen 2018
10:00 – 18:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
18:30 – 20:00 DONOR (Metal rock)
20:00 – 22:00 KRISSY MATHEW BAND (Blues rock) -Velká Británie
ČTVRTEK 21. červen 2018
10:00 – 18:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
19:30 Vernisáž výstavy – STO Z LEDU VEN (Galerie Vincúch)
20:00 Vernisáž výstavy – BOHUMIL EICHLER – fotografie (sál VPC)
PÁTEK 22. červen 2018
09:00 – 19:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
09:00 – 11:00 Malé dětské Kumštování
15:30 – 17:00 JABLKO NOCI (Folk rock) – Slovensko
17:00 – 18:30 HUMOR (Rock)
18:30 – 19:00 Představení umělců a programu
19:00 – 20:30 VOTCHI (Rock)
20:30 – 22:00 DRUŽBA (Folklor) – Slovensko
22:00 – 23:30 KORIDOR (Rock_metal)
23:30 – 01:00 EOGHAN O´REILLY (Folk rock) – Irsko
SOBOTA 23. červen 2018
09:00 – 18:00 Řezbáři, malíři, keramici, výtvarníci a ostatní umělci tvoří svá díla
15:00 – 16:30 OVER POINT (Big band)
16:30 – 18:00 CHAOTIC AGE (Rock alternative)
18:00 – 19:30 BLUES STATION (Blues rock)
19:30 – 20:00 Vyhlášení vítězů soutěží
20:00 – 22:00 FERNANDO SAUNDERS (Blues, rock) – USA
22:00 – 23:30 GARAGE and TONY DUCHÁČEK (Rock)
23:30 – 01:00 GWYNA ASHTONA (Blues rock) – Velká Británie
Zhodnocení akce:
19 ročník proběhl opět bez výraznějších komplikací. Po třech vydařených letech nám opět nepřálo počasí. Zvláště v pátek a sobotu bylo již navečer poměrně chladno a občasný déšť nebyl také výjimkou. Na hlavní hudební program bylo náměstí opět po oba dva dny více než slušně zaplněné, avšak mimo hlavní čas byl úbytek návštěvníků kvůli počasí přece jen vidět.
Hudební program byl opět nabitý. Prim hrál opět blues – rock, který je poznávacím znamení našeho hudebního programu. Nelze ale opomenout ale i ostatní hudební styly, kterými se snažíme obohatit naši akci. Nebráníme se ale i lidovému folklóru, který k našemu kraji neodmyslitelně patří. Proto na akci vystoupil i slovenský folklórní soubor Družba, který nám ukázal lidové tance, zvyky a hudbu z druhé strany Bílých Karpat. Každý rok se snažíme dávat šanci i mladým začínajícím kapelám z blízkého okolí. V roce 2018 si tak mohli v hlavním programu zahrát kapely Donor a Humor. Hudební program obohatilo také 6 zahraničních hudebních interpretů, a to nejen ze Slovenska, ale i z Velké Británie, Irska a Spojených států amerických. V příštích letech chceme ale počet zahraničních interpretů spíše snižovat. Ikdyž se jedná o mimořádně hudebně kvalitní muzikanty, zájem o jejich vystoupení spíše klesá, než aby tomu bylo naopak. Valašskokloboucký posluchač si žádá spíše známé domácí či slovenské interprety, což potvrzuje mimořádný zájem o vystoupení např. Tonyho Ducháčka a Garage, Jana Spáleného, Petera Lipu nebo místní Zbořené šopy, Symbiosy, atd. Vyjímkou jsou snad jen středeční koncerty ve VPC, které proto chceme ponechat i se zahraničnícmi interprety. Jedná se totiž o příjemné zpestření hudebního programu. Co se financí týče, za hudební produkci jsme v roce 2018 zaplatili zatím nejvyšší částku, konkrétně to bylo 129.352 Kč. Nejvyšší částka připadla na Tonyho Ducháčka a Garage (23.500 Kč), následoval Fernando Saunders a Krissy Mathew band (oba 17.000 Kč). Dalšími interprety byla kapela Votchi (13.000 Kč), Družba a Blues station (oba 8.000 Kč), Oeghan O´Railly , Gwyn Ashton a Koridor (všichni 6.000 Kč), Chaotic age (3.000 Kč), Donor (2.000 Kč) a Jablko noci (1.500 Kč). Celkovou částku také povýšily náklady na ozvučení (16.000 Kč) a poplatek do svazu autorů OSA (2.852 Kč). Jedinou kaňkou na bezproblémovém hudebním programu bylo zkrácené vystoupení posledního účinkujícího Gwana Ashtona, který se s pořadateli nedohodl na finanční prémii za opožděný program.
S poklesem zájmu o hlasování se potýkali obě soutěže Sochy a Obrazy do města. Celkový počet hlasujících – 278 – není číslo nejvyšší a oproti předchozím ročníkům jsme se dostali na druhé nejmenší číslo v historii těchto soutěží (nejméně 2016 – 255, nejvíce 2015 – 549). Nic na tom nezměnila ani propagace obou akcí nejen ve sdělovacích prostředcích, ale i přímo během trvání akce. Máme za to, že nízký počet hlasujících návštěvníků souvisí i s brzkým ukončením hlasování (v sobotu 18 hodin), kdy spousta návštěvníků teprve přichází na hlavní hudební program. Proto v roce 2019 posuneme vyhlášení výsledků až na 21 hodinu, což znamená ukončení hlasování až 20 hodin. Výsledkem by měl být větší zájem o tyto soutěže.
Kultura akce byla opět na vysoké úrovni. Přispěly k tomu nejen vratné kelímky, které prokazatelně snížily počet odpadu, ale i mobilní toalety. Ty poskytují návštěvníkům velký komfort. Toalety jsou návštěvníkům k dispozici zdarma, ve spolupráci s městem Valašské Klobouky se stále vede debata o jejich zpoplatnění. Máme ovšem za to, že zpoplatnění by vedlo k tomu, že určitá část návštěvníků by využívala proti vůli majitelů toalety restauračních či hospodských zařízení, a hlavně by opět docházelo k vykonávání potřeby v okolí náměstí, zvláště v blízkosti stromů, keřů či budov. O celkové spokojenosti s akcí hovoří mnoho pochvalných slov, které jsme od návštěvníků Valašského kumštování mohli slyšet. To je ta největší odměna pro celý pořadatelský tým.
Hudební program byl opět nabitý. Prim hrál opět blues – rock, který je poznávacím znamení našeho hudebního programu. Nelze ale opomenout ale i ostatní hudební styly, kterými se snažíme obohatit naši akci. Nebráníme se ale i lidovému folklóru, který k našemu kraji neodmyslitelně patří. Proto na akci vystoupil i slovenský folklórní soubor Družba, který nám ukázal lidové tance, zvyky a hudbu z druhé strany Bílých Karpat. Každý rok se snažíme dávat šanci i mladým začínajícím kapelám z blízkého okolí. V roce 2018 si tak mohli v hlavním programu zahrát kapely Donor a Humor. Hudební program obohatilo také 6 zahraničních hudebních interpretů, a to nejen ze Slovenska, ale i z Velké Británie, Irska a Spojených států amerických. V příštích letech chceme ale počet zahraničních interpretů spíše snižovat. Ikdyž se jedná o mimořádně hudebně kvalitní muzikanty, zájem o jejich vystoupení spíše klesá, než aby tomu bylo naopak. Valašskokloboucký posluchač si žádá spíše známé domácí či slovenské interprety, což potvrzuje mimořádný zájem o vystoupení např. Tonyho Ducháčka a Garage, Jana Spáleného, Petera Lipu nebo místní Zbořené šopy, Symbiosy, atd. Vyjímkou jsou snad jen středeční koncerty ve VPC, které proto chceme ponechat i se zahraničnícmi interprety. Jedná se totiž o příjemné zpestření hudebního programu. Co se financí týče, za hudební produkci jsme v roce 2018 zaplatili zatím nejvyšší částku, konkrétně to bylo 129.352 Kč. Nejvyšší částka připadla na Tonyho Ducháčka a Garage (23.500 Kč), následoval Fernando Saunders a Krissy Mathew band (oba 17.000 Kč). Dalšími interprety byla kapela Votchi (13.000 Kč), Družba a Blues station (oba 8.000 Kč), Oeghan O´Railly , Gwyn Ashton a Koridor (všichni 6.000 Kč), Chaotic age (3.000 Kč), Donor (2.000 Kč) a Jablko noci (1.500 Kč). Celkovou částku také povýšily náklady na ozvučení (16.000 Kč) a poplatek do svazu autorů OSA (2.852 Kč). Jedinou kaňkou na bezproblémovém hudebním programu bylo zkrácené vystoupení posledního účinkujícího Gwana Ashtona, který se s pořadateli nedohodl na finanční prémii za opožděný program.
S poklesem zájmu o hlasování se potýkali obě soutěže Sochy a Obrazy do města. Celkový počet hlasujících – 278 – není číslo nejvyšší a oproti předchozím ročníkům jsme se dostali na druhé nejmenší číslo v historii těchto soutěží (nejméně 2016 – 255, nejvíce 2015 – 549). Nic na tom nezměnila ani propagace obou akcí nejen ve sdělovacích prostředcích, ale i přímo během trvání akce. Máme za to, že nízký počet hlasujících návštěvníků souvisí i s brzkým ukončením hlasování (v sobotu 18 hodin), kdy spousta návštěvníků teprve přichází na hlavní hudební program. Proto v roce 2019 posuneme vyhlášení výsledků až na 21 hodinu, což znamená ukončení hlasování až 20 hodin. Výsledkem by měl být větší zájem o tyto soutěže.
Kultura akce byla opět na vysoké úrovni. Přispěly k tomu nejen vratné kelímky, které prokazatelně snížily počet odpadu, ale i mobilní toalety. Ty poskytují návštěvníkům velký komfort. Toalety jsou návštěvníkům k dispozici zdarma, ve spolupráci s městem Valašské Klobouky se stále vede debata o jejich zpoplatnění. Máme ovšem za to, že zpoplatnění by vedlo k tomu, že určitá část návštěvníků by využívala proti vůli majitelů toalety restauračních či hospodských zařízení, a hlavně by opět docházelo k vykonávání potřeby v okolí náměstí, zvláště v blízkosti stromů, keřů či budov. O celkové spokojenosti s akcí hovoří mnoho pochvalných slov, které jsme od návštěvníků Valašského kumštování mohli slyšet. To je ta největší odměna pro celý pořadatelský tým.
Zajímavosti:
• Od města Valašské Klobouky bylo vypůjčeno 386 kusů červených (0,3 l) a 608 kusů žlutých kelímků (0,5 l). Vráceno bylo 356 kusů červených a 539 kusů žlutých kelímků. Návštěvníci si tak ponechali 99 vratných kelímků. V roce 2017 to bylo kelímků 65.
• Nejvyšší denní teplota byla v pátek 17 °C a v sobotu 15° C. Oproti minulému roku to byl pokles o 15° C (v pátek) a 13° C (v sobotu).
• Byly vyměněny mince v celkové hodnotě 70.000 Kč. Nejvíce kusů bylo dvacetikorun – 867, poté padesátikoruny – 833, následovaly desetikoruny – 481 a pětikoruny – 460.
• V pořadatelském stánku bylo vytočeno 22 sudů piva, z toho 17 kusů 10° Smíchovské desítky a 5 kusů 12° Mustangu. Oproti minulému roku to je pokles o 13 sudů.
• Bylo vypito 11 litrů alkoholického destilátu Jägermeister a 12 litrů rumu Božkov. Oproti roku 2O17 je to nárust o 8 litrů v případě destilátu Jägermeister i rumu Božkov.
• Spotřeba vína zvláště ve formě svařáku byla 120 litrů. Oproti roku 2017 se jedná o nárust o 7.900 % (1,5 litru)
Hospodaření:
Veškeré hospodaření zapsaného spolku Valašské kumštování lze dohledat v peněžním deníku, který je k výroční zprávě přiložen jako příloha
Poděkování:
Valašské kumštování bylo, je a bude pro návštěvníky zdarma. Za to děkujeme všem sponzorům, kteří nás finančně podporují a s jejichž pomocí se můžou Valašské Klobouky na pár dní stát centrem umění. Velké díky patří zvláště městu Valašské Klobouky v zastoupení starostky města Elišky Olšákové a místostarosty města Martina Janíka. Dále Zlínskému kraji zastoupeného hejtmanem Jiřím Čunkem , Jaroslavu Balouškovi a zaměstnancům kulturního domu, Romanu Petrůjovi a zaměstnancům technických služeb, zaměstnancům městského úřadu Valašské Klobouky, a také mnoha formám a jednotlivcům, konkrétně to jsou: Weekamp doors, Compania, Compania, Janošík okna-dveře, Slavnet networks, Pekařství Střelná, Vizet, Silena Valašské Klobouky, Jubeka, Eurofire, Petr Šuchma – Česká Pojištovna, Výroba Tepla Valašské Klobouky, Orto plus, Doors CZ, Ivan Filák, Michal Kolařík, Region Valašsko, Etron – Zbyněk Ritter, Kolex – Tomáš Maňas, Papírnictví Pavla Miklasová, Oční optika – Petr Šmotek, Galanterie- Jana Psotová, Elektro – Karel Ginter, Modena, Elektro Fusek, Pavel Minařík, Stanislav Výpušťák, Železářství – Františka Hlavičková, Móda Prostějov, FIBO color, Kavárna Dvojka, VPC Valašské Klobouky, Jaroslav Kubík a fotocestovatel.cz.
Dále velké poděkování patří celému pořadatelskému týmu a všem, kteří nám pomáhali. Jmenovitě: Zdeněk Matyáš, Tomáš Kačor, Šárka Klimková, Vlaďka a Miroslav Bistří, Michal Floreš, Jan Mišo, Barbora Ročáková, David Figar, Zuzana Malíčková, Jana Lysáčková, Jan Nahodil, Martin Bělaška, Tomáš Malíček, Zdeňka Kolaříková, Petra Schicková, Lenka Snopková, Tomáš a Jana Hujíčkovi, Martina Psotová a spoustě jiných dobrých lidí, kteří přiložili ruku k dílu. Zvláštní uznání a díky patří předsedovi organizačního výboru Jiřímu Ročákovi.
Plány do roku 2019:
Naším hlavním cílem je uspořádání jubilejního 20. ročníku Valašského kumštování. Opět chceme nabídnout návštěvníkům bohatý program, zaměřený nejen na lidovou zručnost umělců, ale i na doprovodný program formou vernisáží, výstav a výtvarných dílen. Umělcům naopak chceme nabídnout sebeprezentaci a příjemné podmínky pro práci. Následná prezentace je velkou reklamou nejen pro město Valašské Klobouky, ale i celý mikroregion Valašské Klobucko.
k
Zpracoval: Josef Bělaška Ve Valašských Kloboukách 21. května 2019